27. september je razglašen za svetovni dan turizma in ob tem tej priložnosti se je v Jadralnem centru Portorož odvila okrogla miza z naslovom Priložnosti in izzivi športnega turizma v občini Piran. Cilj okrogle mize je bila obravnava aktualnih vprašanj na temo športnega turizma v občini Piran ter izmenjava mnenj o trenutnem stanju na področju športnega turizma, identifikacija potencialov in predstavitev izzivov pri razvoju in izvedbi turističnih produktov športnega turizma v občini Piran.

Okroglo mizo, ki so jo organizirali Univerza na Primorskem Fakulteta za turistične študije – Turistica (UP FTŠ), Turistično združenje Portorož in Športni in mladinski center Piran, je moderiral dr. Miha Lesjak, predavatelj na UP FTŠ, kot govorci pa so sodelovali organizatorji pomembnejših športnih dogodkov, vodje športnih klubov, skrbniki športne infrastrukture in strokovnjaki s področja športnega turizma Matjaž Ukmar (direktor Športnega in mladinskega centra Piran), Marko Žunić (IronMan Istra), doc. dr. Marijana Sikošek (Istrski maraton, predavateljica na UP FTŠ), Marjan Matevljič (predsednik Jadralnega kluba Pirat) in Nino Cokan (organizator športnih prireditev, Fatburn events).

Ena od pomembnih ugotovitev okrogle mize je bila potreba po večji organizaciji strokovnih posvetov s področja športnega turizma. Povabljeni govorci so izpostavili še nujnost strateškega odločanja in vizije športnega turizma v občini Piran, organizacija večjega števila odmevnih športnih prireditev ter potreba po moderni in funkcionalni športni infrastrukturi, ki bi omogočala razvoj in izvedbo produktov športnega turizma. V zaključni debati so se prisotni strinjali, da je še veliko neizkoriščenih priložnosti na področju športnega turizma predvsem v obdobjih nizke sezone zaradi ugodne mediteranske klime in naravnih danosti na celotnem področju Istre.

“Ob današnjem svetovnem dnevu turizma je Svetovna turistična organizacija objavila nagovor, ki nas spominja, da živimo v digitalni družbi, ki se nenehno razvija in spreminja.  Misel, ki me preveva ob ogledu nagovora, so neizmerne možnosti razvoja, ustvarjanja in raziskovanja, ki nam ga ponuja TURIZEM. Velikokrat se je težko zavedati, kaj vse nam ponuja TURIZEM. Veselimo se današnjega dne!« je dejal dekan UP FTŠ, izr. prof. dr. Janez Mekinc.”

Napisala: Miha Lesjak, Mariana Rodela