Letošnji festival inovacij festINNO je potekal že osmo leto zapored pod okriljem Katedre za podjetništvo Fakultete za management v soorganizaciji več različnih akterjev. Sodelovali so Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske, Center za razvoj in prenos znanja UP, Karierni center UP, Občina Izola, Središče Rotunda, Fakulteta za turistične študije - Turistica UP in podjetje Amway kot zlati pokrovitelj. Z uvodnim nagovorom sta prireditev odprla vodja prireditve prof. dr. Mitja Ruzzier in prorektorica doc. dr. Sonja Rutar.

Udeležence Festinna je pozdravila tudi prorektorica UP doc. dr. Sonja Rutar. Foto: Blaž Korent/UP FM.
Sledil je dogodek na temo trajnostnih inovacij s predavanjem prof. dr. Lučke Kajfež Bogataj o podnebnih ukrepih, okolju, učinkoviti rabi virov in surovin. Dr. Aleš Lipnik in mag. Maja Cergol Lipnik sta predstavila projekt CASI in spletno stran www.casi2020.eu.

Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj je predavala o podnebnih ukrepih, okolju, učinkoviti rabi virov in surovin. Foto: Blaž Korent/UP FM.
Sledila je predstavitev priložnosti povezovanja v jadransko-ionski regiji v okviru Interreg ADRION, projektov EUSAIR in JZP Izola ter možnosti sofinanciranja. Na delavnici sta primere iz prakse predstavila tudi Žiga Uhelj iz podjetja Top line, d. o. o., in samostojna podjetnica Sandra Kocjančič, ki izdeluje avtorski nakit.
Ker je festINNO usmerjen v praktično delo, so študenti UP FTŠ analizirali podjetniško dejavnost hostlov pod budnim očesom dr. Marka Kukanje in prof. dr. Doris Gomezelj Omerzel ter izdelali osnutke poslovnih načrtov za podjetnike. Sledila je delavnica o 3D-tiskanju, na kateri je predstavnik podjetja Intri, d. o. o., Andrej Žužek predstavil razvoj 3D-tehnologij ter uporabo 3D-tiskalnikov in skenerjev v poslovnem svetu.
Na festINNU 2017 so imeli podjetniki in študenti tudi možnost spoznati nekaj vsebin s področja intelektualne lastnine na konkretnih primerih. Na delavnici sta sodelovala sodelavca iz Urada za intelektualno lastnino dr. Klemen Grošelj in Nina Čakš Klun.
Sledilo je zanimivo predavanje uglednega ekonomista in stratega dr. Vladimirja L. Kvinta z Moskovske državne univerze Lomonosova, ki je predstavil številne primere dobre prakse s področja podjetništva.

Ugledni ekonomist in strateg dr. Vladimir L. Kvint z Moskovske državne univerze Lomonosova je predstavil številne primere dobre prakse s področja podjetništva. Foto: Blaž Korent/UP
Na letošnjem festINNU so izjemno aktivno sodelovali tako študenti Fakultete za management kot tudi študenti Fakultete za turistične študije - Turistice, ki so v poster sekciji predstavili nekaj sodobnih raziskav s področja podjetništva, inovativnosti in podjetništva v turizmu.
Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske je predstavil platformo Arduino Uno. Kot gost je na tem predavanju sodeloval Boštjan Jerko iz podjetja Japina, d. o. o.
V popoldanskem programu festINNA je potekala zanimiva in izjemno obiskana okrogla miza na temo priložnosti in izzivi samozaposlitve. Sodelujoči so poskušali poiskati odgovore na naraščajoči trenda samozaposlovanja. Predstavili so Amwayevo mednarodno poročilo o podjetniških aktivnostih Ager in na okrogli mizi tudi izpostavili njegove ključne ugotovitve, kar je porajalo izjemno zanimivo debato z gosti Janom Poričem (Porson media), mag. Karin Žvokelj Jazbinšek (Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo), Nacem Šumrado (Nackle, d. o. o. – Costadoro cafe) in Andrejem Tuškom (prodajnim zastopnikom podjetja Amway).

V zanimivi in izjemno obiskani razpravi na temo priložnosti in izzivi samozaposlitve je sodelovala tudi mag. Karin Žvokelj Jazbinšek z Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Fot
Najbolj inovativna podjetniška ideja je bila spletna aplikacija Računko, namenjena shranjevanju osebnih računov (ki je zmagala tudi po izboru poslušalcev v okviru Crowdfunding challenge), sledila je skupina s podobno aplikacijo Moji e-računi ter skupina Team charger z namiznim polnilcem mobilnih telefonov.

V okviru zaključne prireditve je bil podpisan tudi sporazum o sodelovanju med Fakulteto za management, podjetjem Amway in Javnim zavodom za podjetništvo občine Izola. Foto: Blaž Korent/UP
Predstavljena je bila tudi nova spletna stran katedre za podjetništvo www.inno.si, ki jo je v okviru strokovnega dela na podiplomskem študiju in podjetniških predmetov oblikoval študent Sebastian Glinšek.
festINNO 2017 se je končal z izjemno zanimivo in aktualno razpravo o raziskovalcih – so odvečen strošek ali skriti dragulj uspešnega gospodarstva? Udeleženci so se dotaknili družbeno-ekonomskih razmer, ki vplivajo na akademsko podjetniško sodelovanje, ter spregovorili o različnih oblikah sodelovanja.
Vse delavnice so bile izjemno dobro obiskane, odzivi pa zelo pozitivni. Prireditev festINNO postaja vse bolj prepoznavna in odmevna. Brez dvoma upravičuje svoje ime – podjetniški dogodek leta na Obali. Organizatorji prireditve so z mislimi že osredotočeni na festINNO 2018. Na vnovično srečanje!