UP gostila srečanje vodilnih raziskovalcev na področju gozdno-lesnega sektorja v Evropi

Združenje raziskovalcev in inovacijskih inštitucij na področju gozdno-lesnega sektorja v Evropi InnovaWood je na Univerzi na Primorskem pretekli konec tedna (18. in 19. maja) organiziralo sejo izvršnega odbora in interaktivno delavnico. Diskusija med vrhunskimi raziskovalci in vodji, ki so se srečanja udeležili, je bila osredotočena na razvoj poslovnega modela, ki bo vodil delovanje združenja, in na temeljito predstavitev evropskega raziskovalnega in inovacijskega (političnega) prostora. Med poudarki srečanja je bilo tudi večje razumevanje dokumentov o politikah in besedilih razpisov za projekte.

InnovaWood je krovna organizacija, ki združuje štiri evropska omrežja znotraj gozdarskega, lesnega in pohištvenega gospodarstva v učinkovitejši mehanizem za podpiranje inovacij znotraj omenjenih sektorjev. Z več kot 50 člani iz 26 držav je združenje eno od vodilnih omrežij odličnosti znotraj gozdno-lesnega sektorja. Člani so aktivni na področjih raziskovanja, izobraževanja in usposabljanja ter prenosa tehnologij.
Foto: Matthew Schwarzkopf.

Nedavno sta bil izvoljena nov predsednik in generalni sekretar tega združenja. Številne spremembe so prinesle tudi nove usmeritve združenja. Seja izvršnega odbora, ki je potekala v Kopru, je bila tako namenjena pospešitvi procesa prenove poslovnega modela združenja InnovaWood. Novi generalni sekretar, Uwe Kies, je dejal: »Akademsko okolje odličnosti Univerze na Primorskem, simbolično pa tudi prostor te izjemne zgodovinske zgradbe s čudovitim lesenim stropom iz preteklih stoletij z ujemajočo se notranjo opremo prostora, so pripomogli k sproščenem vodenju konstruktivnih diskusij in k oblikovanju odločilnih potez za boljšo opredelitev prihodnosti združenja InnovaWood.«

Foto: Matthew Schwarzkopf.

Novi predsednik, prof. dr. Mark Irle, je dodal: »Zadovoljen sem nad številčno udeležbo te specializirane interaktivne delavnice. Zagotovo je spodbudno zavedanje, da vrednostni predlog omrežja pritegne pozornost naših deležnikov. Tudi v prihodnje bomo stremeli k napredku in prinašanju vrednosti za naše člane.«

Foto: Matthew Schwarzkopf.

Delavnico je vodil dr. Andreas Kleinschmit von Lengefeld, ki je z udeleženci delil svoje dragocene izkušnje, ki jih je pridobil kot nekdanji direktor Evropske tehnološke platforme za gozdarski sektor in kot sedanji direktor inovacij na tehnološkem inštitutu l'Institut Technologique Forêt Cellulose Bois-construction Ameublement (FCBA). Z aktivno vlogo rednega pregledovalca vlog za projekte Obzorja2020 je udeležencem predstavil tudi proces oblikovanja evropskih politik na področju raziskav, razvoja in inovacij, prenosa teh in sorodnih politik v delovne programe ter v besedila razpisov za projekte. Predstavljen je bil sistem subjektov v evropskem prostoru, ki vplivajo na te procese, udeleženci pa so imeli priložnost prisluhniti tudi temeljiti predstavitvi procesa priprave za uspešno prijavo na projekte.

Vršilka dolžnosti direktorice InnoRenew CoE in izredna profesorica na Univerzi na Primorskem, dr. Andreja Kutnar, je ob tem dejala, da bosta oba dogodka gostiteljema Centru odličnosti InnoRenew CoE in Univerzi na Primorskem močno koristila. »S tem, ko se nahajamo v samem ospredju raziskovanja na področju gozdarstva v Evropi, se nam zdi pomembno, da področje vodimo v pravi smeri. Obenem sta praktično znanje pisanja uspešnih prijav za projekte in konstruktivno mreženje, ki ga InnovaWood omogoča, pomembna za obe instituciji, ki ju zastopam in v katerih načrtujemo ambiciozno pot razvoja in napredka, za kar pa je zmožnost in znanje pridobivanja evropskih sredstev prek javnih razpisov bistvenega pomena.«

Dr. Kutnarjeva je obenem izrazila zadovoljstvo nad sočasno izvedbo razstave izdelkov iz lesa listavcev Čar lesa, ki jo do konca tega meseca gosti Univerza na Primorskem v prostorih avle palače Armerija na Titovem trgu v Kopru. Na tak način je bilo moč združiti raziskovalno usmerjeno srečanje s prijetnim, praktičnim ogledom razstave in poskrbeti za celostno izkušnjo znanosti na področju gozdarstva. Razstavo, ki sta jo omogočila Univerza na Primorskem in InnoRenew CoE, je na ogled vsak delovni dan med 8. in 16. uro do konca maja 2017.